swędzące brwi po makijażu permanentnym

Swędzenie brwi po makijażu permanentnym to temat, który często budzi niepokój. Czy jest się czym martwić, czy to może normalna reakcja skóry? W tym artykule wyjaśniam, skąd bierze się to uczucie i co warto o nim wiedzieć, aby spokojnie przejść przez proces gojenia. W dalszej części odpowiem na często zadawane pytania dotyczące swędzących brwi i nie tylko 😉

Czemu brwi permanentne swędzą?

Na początek dobra wiadomość: swędzenie brwi po permanentnym makijażu to zupełnie normalny objaw! 😊 Dlaczego tak się dzieje?

Makijaż permanentny brwi to nic innego, jak mikropigmentacja skóry, czyli wprowadzenie pigmentu do warstwy naskórka. To forma kontrolowanego „uszkodzenia” skóry, a nasz organizm reaguje na to w sposób naturalny, uruchamiając proces gojenia. Swędzenie to znak, że skóra zaczyna się regenerować. Komórki naskórka odnawiają się, a miejsce aplikacji pigmentu stopniowo się zabliźnia.

Jeśli więc Twoje brwi swędzą w ciągu kilku dni po zabiegu, możesz odetchnąć – to oznaka, że proces gojenia idzie w dobrym kierunku. Ważne jednak, by nie drapać ani nie pocierać brwi, bo możesz naruszyć strupki, a nawet uszkodzić efekt makijażu. Po zabiegu zawsze uprzedzam moje klientki o tym, że swędzenie się pojawi i aby nie zdrapywać strupków. Odpadną one samoistnie w ciągu kilku dni.

Jak długo smarować brwi po makijażu permanentnym?

Pielęgnacja to klucz do pięknych i zdrowo zagojonych brwi! Po zabiegu klientki otrzymują ode mnie pakiet pielęgnacyjny – czyli maść do pielęgnacji oraz zalecenia w formie ulotki. Wiem, że cały zabieg to duże wydarzenie dla każdej z nas, dlatego nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkich zasad pielęgnacji, o których mówię po zabiegu. Ulotka pomoże Ci w tym, aby zadbać o swoje brwi w domu. Wielokrotnie podkreślam: „Ja wykonałam 50% pracy, która składa się na efekt końcowy, a drugie 50% to to, jak Ty dbasz o brwi w domu.”

Standardowo brwi zaczynamy smarować trzeciego dnia od zabiegu. Smarujemy raz dziennie, cienką warstwą maści przez około 7–10 dni po zabiegu. Dzięki temu Twoja skóra będzie odpowiednio nawilżona, a proces gojenia przebiegnie szybciej i bez komplikacji.

Pamiętaj, by przed każdą aplikacją maści dokładnie umyć ręce, aby nie wprowadzić bakterii do miejsca pigmentacji. To szczególnie ważne, gdy pojawiają się strupki.

Czy można dostać uczulenie na brwi permanentne?

Choć zdarza się to bardzo rzadko, to muszę być z Tobą szczera – tak, istnieje możliwość wystąpienia uczulenia na pigmenty używane w makijażu permanentnym.

Jak to rozpoznać? Swędzące brwi po permanentnym są czymś normalnym, ale jeśli zauważysz dodatkowo:

  • silne zaczerwienienie,
  • opuchliznę,
  • pieczenie,
  • wysypkę lub pęcherzyki,

to koniecznie skontaktuj się z linergistką. Reakcje alergiczne mogą pojawić się nawet po kilku dniach od zabiegu, dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to, jak zachowuje się Twoja skóra.

swędzenie brwi po makijażu permanentnym kiedy powinno niepokoić

Na szczęście większość salonów stosuje wysokiej jakości pigmenty i przeprowadza wywiad przed zabiegiem, by minimalizować ryzyko takich sytuacji. Jeśli masz wrażliwą skórę lub skłonności do alergii, koniecznie poinformuj o tym specjalistkę przed zabiegiem – można wykonać próbę uczuleniową.

Temat uczulenia na makijaż permanentny opisałam dość szczegółowo w innym artykule. Zapraszam do lektury na: https://klaudiaminkina.pl/jakie-sa-objawy-uczulenia-na-makijaz-permanentny/

Po jakim czasie można normalnie myć brwi permanentne?

To jedno z pytań, które słyszę najczęściej! 😊 W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się unikanie kontaktu brwi z wodą, ponieważ wilgoć może wpłynąć na pigment i opóźnić gojenie.

Najlepiej odczekać około 7 dni przed normalnym myciem twarzy. W tym czasie możesz delikatnie przemywać skórę wokół brwi za pomocą wacika nasączonego przegotowaną wodą lub wodą butelkową(niegazowaną). Uważaj, aby nie zamoczyć bezpośrednio obszaru pigmentacji.

Po ok. 10 dniach od zabiegu, gdy strupki odpadną, możesz wrócić do mycia twarzy jak zwykle, ale zawsze delikatnie – unikaj mocnego pocierania brwi ręcznikiem czy używania silnych kosmetyków na tym obszarze.

Kiedy zgłosić się na korektę?

Korekta to kluczowy etap w procesie makijażu permanentnego! Po pierwszym zabiegu pigment może w niektórych miejscach wyblaknąć lub nierówno się przyjąć – to normalne. Dlatego po około 5–6 tygodniach od pierwszego zabiegu zapraszam Cię na korektę.

To moment, w którym uzupełniamy ewentualne ubytki, wzmacniamy kolor i dopracowujemy kształt brwi. Nie martw się, jeśli po pierwszym zabiegu Twoje brwi wydają się zbyt jasne – ostateczny efekt zobaczysz właśnie po korekcie!

Jak dbać o brwi, żeby efekt utrzymał się jak najdłużej?

Piękne brwi to efekt odpowiedniej pielęgnacji nie tylko po zabiegu, ale również na co dzień. Oto kilka moich sprawdzonych porad:

  • Chroń brwi przed słońcem. Używaj kremu z filtrem SPF, żeby pigment nie wyblakł zbyt szybko.
  • Unikaj peelingów i kwasów w okolicy brwi. Mogą one przyspieszyć blaknięcie koloru.
  • Regularnie nawilżaj skórę. Zdrowa, elastyczna skóra dłużej utrzyma pigment.

Więcej informacji o tym, jak dbać o makijaż permanentny w domu znajdziesz tutaj: https://klaudiaminkina.pl/jak-dbac-o-makijaz-permanentny-brwi/.

Swędzące brwi po makijażu permanentnym to całkowicie normalny etap procesu gojenia, który świadczy o tym, że Twoja skóra regeneruje się. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja i cierpliwość – efekt końcowy wart jest odrobiny dyskomfortu w pierwszych dniach!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pamiętaj, że zawsze możesz się do mnie zgłosić. Chętnie rozwieję Twoje obawy i pomogę, żeby Twoje brwi wyglądały perfekcyjnie. 😊

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *